اردشیر شمس در گفتگواختصاصی با راستا نیوز : لباس بختیاری، لباس غیرت و افتخار است/ به صداقت و تعصب بختیاری همیشه می بالم

اردشير شمس در گفتگواختصاصی با راستا نیوز : لباس بختياري، لباس غيرت و افتخار است/ به صداقت و تعصب بختياري هميشه مي بالم

راستا نیوز – اردشیر شمس از پیشکسوتان وزنه برداری ایران است که در مسابقات قهرمانی جهان در کشور فنلاند موفق به کسب مدال طلا شد. آن چه او را این روزها بر سر زبان ها انداخته است حضور بر روی سکوی قهرمانی با پوشیدن لباس بختیاری بود. پایگاه خبری تحلیلی راستا نیوز با ایشان گفتگویی انجام داده است که می خوانید:

لطفاً خودتان را معرفی کنید؟

اردشیر شمس متولد ۱۳۳۴ در شهرستان لالی هستم  دوران تحصیلات خودم را در مسجدسلیمان پشت سر گذراندم.

وزنه برداری را در کجا و زیر نظر چه کسانی آغاز کرده اید؟

بنده وزنه برداری را در سال از ۱۳۵۴باشگاه پاس یا همان شهرداری سابق زیر نظر اساتید محترم آقایان نادر جعفرزاده و طاهر خسروی آغاز کردم که بعد از ۶ ماه به دلیل آمادگی بدنی که داشتم به مسابقات جهانی اعزام شدم. در تیم ملی زیر نظر استاد نصرالله دهنوی فعالیت کردم از دیگر مربیان من می توان به محمدرضا عیدیوندی، مرحوم علیزاده، بهمن مطلق و امیر منگشتی اشاره کنم که گنجینه ای از علم و تجربه را به من انتقال دادند.

تاکنون چه مقام هایی را کسب کرده اید؟

در طی ۱۵ سال ۴ دوره در مسابقات جهانی، ۵ دوره قهرمانی آسیا و دهها بار مسابقات بین المللی و جام شمشیر آبی، یونان و… ۷ دوره در پیشکسوتان جهانی مقام اول و ۱ دوره نیز به عنوان برترین وزنه بردار جهان انتخاب شدم. در کلکسیون خانه ام بیش از ۸۰ مدال موجود است. در حال حاضر نیز کارت مربی گری بین المللی و همچنین به عنوان داور ۱ بین المللی مشغول فعالیت هستم همچنین وظیفه گویندگی مسابقات وزنه برداری را نیز بر عهده دارم.

در ارتباط با مسابقات قهرمانی پیشکسوتان جهان در فنلاند نیز توضیح بدهید؟

این مسابقات با حضور ۴۸ کشور و ۴۵۳ ورزشکار در فنلاند انجام شد که تیم پیشکسوتان ایران با ۱۷ ورزشکار حضور پیدا کرد تنها مدال طلا را من و یک خوزستانی دیگر برای ایران کسب نمودند. سرپرستی تیم نیز بر عهده محمد نصیری بود.

انگیزه شما از این که با لباس بختیاری بر روی سکوی قهرمانی در  مسابقات جهانی پیشکسوتان فنلاند رفتید چه بود؟

اگر کاری کردم بر اساس وظیفه و عرقی بود که به بختیاری داشته و دارم. دوست داشتم اصالت یک بختیاری را به جهان نشان دهم.

افتخار من این است یک ایرانی و از نژاد ایل سرافراز بختیاری هستم. به صداقت و تعصب بختیاری همیشه می بالم. ایرانی برترین نژاد دنیاست و تفکرش برترین تفکر دنیاست. بنده با اقتدار و با تاسی از نام مولایم علی (ع) با اختلاف زیاد در مسابقات جهانی پیشکسوتان که در کشور فنلاند برگزار شده بود به مدال طلا رسیدم و این باعث شد که همه از قدرت و تکنیک من در این سن و سال انگشت به دهان بمانند. وقتی می خواستم روی سکو بروم با خودم گفتم اردشیر تو از نژاد پاک ایرانی و نمایانگر قدرت بختیاری هستی. به لباست، به قومت افتخار کن، تو زاده ی ایرانی مملکتت، مملکت برتر و فکرت فکر برتر است. امروز همه ی قدرت های دنیا پایین تر از تو ایستاده اند و به احترام پرچم کشورت دست به سینه ایستاده اند. تو توانمندی ایران و بختیاری را ثابت کردی. ایل بختیاری به بزرگی وسعت دنیا و دنیا در انتظار دیدن بختیاری.

وقتی می خواستی بر روی سکو بروی مجریان برگزاری مسابقات به لباست ایرادی نگرفتند؟

فکر می کردم شاید مجریان مسابقات جهانی برای پوشیدن لباس بختیاری و از رفتن من به روی سکو ممانعت کنند ولی برخلاف تصور من با استقبال مجریان و خبرنگاران جهانی روبرو شدم به طوری که همه برای عکس گرفتن روی سکو حاضر شدند و همین امر موجب خرسندی دست اندکاران مسابقات و همچنین ایل بختیاری شد. امیدوارم در سال آینده که در کشور آلمان و ژاپن بازی دارم باز هم بتوانم اصالت خودم را در مسابقات نشان دهم.

حرف آخر:

جا دارد از همه بختیاری های سراسر دنیا که با پیام های خود بنده را شرمنده کردند همچنین از مسئولین فدراسیون وزنه برداری و تمام کسانی که با من همکاری کردند تشکر و قدردانی می نمایم. از شما دست اندرکاران پایگاه خبری تحلیلی راستا نیوز نیز کمال تشکر و سپاسگزاری را دارم.

 IMG-20150918-WA0011

درباره نویسنده

2077مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق این سایت برای © 2023 راستا خوزستان. محفوظ است.
طراحی شده توسط : سعید مرادی