چشمه چلوار بالاخره تعیین حریم شد‌!

چشمه چلوار بالاخره تعیین حریم شد‌!

چشمه چلوار روستایی از توابع بخش اندیکا شهرستان مسجدسلیمان در استان خوزستان پس از صدمات جدی تعیین حریم شد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی راستا نیوز یکی از مشکلاتی که برخی محوطه‌های باستان‌شناسی و بناهای تاریخی با آن مواجه هستند این است که زمانی برای آنها حریم تعریف می‌شود که یا مورد آسیب قرار می‌گیرد و یا به دلیل اینکه ثبت ملی نشده در نگهداری و حفاظت آنها سهل‌انگاری شده است.مشکلی که به تازگی گریبان کتیبه سمیرم اصفهان را نیز گرفت می‌توانست با دور اندیشی به‌جای اینکه تیتر خبری شود « کتیبه سمیرم ربوده شد» نوشته می‌شد « کتیبه سمیرم برای حفاظت به موزه برده شد».

چشمه چلوار روستایی از توابع بخش اندیکا شهرستان مسجد سلیمان در استان خوزستان است، این روستا با وجود اهمیت تاریخی فرهنگی و وسعت زیاد به تازگی و پس از اینکه در سال ۱۳۹۰ بنیاد مسکن استان خوزستان طرح هادی را تصویب و بواسطه آن قرار بود بروی این محوطه تاریخی روستایی احداث شود که اجرای قسمت‌هایی از این طرح صدمات جدی به این منطقه زد، تعیین حریم شد.

محوطه چشمه چلوار از جمله محوطه‌های مرتبط با زندگی کوچ روها است که در مسیر ایل راه بزرگ لالی به شهرکرد قرار دارد، قدمت این روستا به دوران سنگی برمی‌گردد.طرح گمانه‌زنی و تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه با هدف جلوگیری بیشتر از دخل و تصرف ناشی از شهرک سازی صورت گرفته است.طرح حریم منطقه که با ۴۰ گمانه انجام شد هفت هکتار تعیین گردید که به عنوان محوطه باستانی منطقه است.

به گفته مسعود صادقی راد سرپرست هیأت گمانه‌زنی‌، شناسایی بخش‌های مختلفی همچون محوطه باستانی، گورستان تاریخی، معماری‌های زیر‌زمینی (کنده‌ها)، قلعه و گورستان اسلامی نشان داد که سابقه استقرار در مکانی که امروزه شهرک روی آن ساخته شده، به طور متوالی از دوران مس سنگی تا عصر حاضر است. همچنین تعدادی ابزارسنگی در محوطه باستانی موجود در چندصد متری شمال چشمه چلوار کشف شده که نشان می‌دهد زمان استقرار در این محدوده به دوران پارینه سنگی برمی‌گردد، که وجود چندین چشمه دائمی در این منطقه علت قدمت تاریخی آن از دوره پارینه سنگی است.

در خصوص وجه تسمیه چشمه چلوار [چُل: سنگ و وار: وارگه = وارگه سنگی] نیز ثابت کرد که چشمه چلوار در گذشته به چشمه چلبار [چُل: سنگ و بار: بارش = بارش سنگ] معروف بوده و دلیل این نامگذاری لغرشی بودن بخشی از بستر خاک این منطقه است که در کاوش‌های زمین شناسی به اثبات رسیده است.به گفته سرپرست گمانه‌زنی این منطقه حدود سال ۱۱۵۰ قمری از طریق ایل راه‌های منطقه به این مکان آمده و در اینجا اسکان طرح گمانه‌زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه چشمه چلوار شهرستان اندیکا که خرداد امسال با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری آغاز‌ شده بود طی انجام مراحل مربوطه به پایان رسید.

گزارش از : سارا تمیزکار

درباره نویسنده

1936مطلب نوشته است .

۴ Comments on “چشمه چلوار بالاخره تعیین حریم شد‌!”

 • کرامت مولایی wrote on 21 سپتامبر, 2015, 16:06

  باسلام ، نویسنده محترم مطلب در مورد چشمه چلوار ،منبع شما چه کسی است اولاد عبدالله از تیره بیر و از ایل بزرگ آرپناهی هستند 

 • کرامت مولایی wrote on 21 سپتامبر, 2015, 16:07

  خواهشمندم این مطلب را هر چه سریتر اصلاح نمایید 

 • رستم wrote on 26 سپتامبر, 2015, 16:24

  ممکنه توضیح بدین که طایفه عبدالوند لرستان چه ارتباطی به چشمه چلبار داره؟
  محض اطلاع عرض کنم که این منطقه متعلق به طایفه آرپناهی میبتشد و هیچ ارتباطی به عبدالوند ولرستان نداره لطفا اصلاح شود

 • علی wrote on 26 سپتامبر, 2015, 16:45

  با عرض سلام
  نمیدونم که اطلاعاتتون  در باره ی چلبار و عبدلوند را ازز چه منبعی دریافت کردین اما
  به اطلاعتون برسونم که چلبار  سکونت گاه طایفه بزرگ آرپناهی می باشد و متعلق به آرپناهی و تیره بیر میباشد.
  و اصلا هیچ ربطی به فامیل عبدلوند نداره  فقط به یک شخص بی پناهی پناه داده.

  موفق باشید.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق این سایت برای © 2021 راستا خوزستان. محفوظ است.
طراحی شده توسط : سعید مرادی