برگزاری همایش یکصد و هشتمین سالروز فوران نخستین چاه نفت خاورمیانه در مسجدسلیمان + تصاویر و حاشیه ها

برگزاری همایش یکصد و هشتمین سالروز فوران نخستین چاه نفت خاورمیانه در مسجدسلیمان + تصاویر و حاشیه ها

راستا نیوز – همایش یکصد و هشتمین سالروز فوران نخستین چاه نفت خاورمیانه صبح امروز در مسجدسلیمان پایتخت نفت خاورمیانه برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی راستا نیوز در ابتدای این مراسم ابراهیم پیرامون مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان با اشاره به رشادت های شهدای ٨ سال دفاع مقدس، اظهار کرد: روز سوم خرداد یادآور دلیری ها و تلاش های جوانانی است که در این حماسه ساز شدند. وی کشف نفت در مسجدسلیمان را روزی سرنوشت ساز برای این شهر و خاورمیانه دانست و گفت:

این روز سرآغاز ورود صنعت نفت به منطقه بود و همراه آن صنایع و پیشرفت های بسیاری به این منطقه آمد.پیرامون اذعان داشت: ورود نفت به مسجدسلیمان باعث شده در بسیاری موارد از جمله نیروگاه برق، فرودگاه، راه آهن و فرودگاه، دارای نخستین امکانات باشد و در بیش از ٩٠ مورد لقب شهر نخستین ها را به خود بگیرد. مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجد سلیمان، به تشریح وضعیت کنونی میدان نفتی آسماری در مسجدسلیمان پرداخت و عنوان کرد:

علاوه بر چاه شماره یک مسجدسلیمان که ١٠٨ سال پیش توسط گروه دارسی انگلیسی حفر شد، ٣۶٧ حلقه چاه دیگر در این میدان نفتی حفر شده که در حال حاضر تنها ١۶ حلقه ی آن فعال هستند. وی میزان کل استخراج از این مخزن نفتی را ١٨ درصد اعلام کرد و گفت: بیش ٨٠ درصد منابع نفتی این میدان به دلیل افت فشار و عدم وجود تجهیزات مناسب، قابل بهره برداری نیستند اما این بدین معنا نیست که امکان برداشت بیشتر وجود ندارد باکه با روش های مناسب و سرمایه گذاری های پسابرجام، درصد بیشتری از نفت و گاز این میدان نفتی برداشت خواهد شد. پیرامون ذخیره ی اولیه ی میدان نفتی آسماری را ۶ میلیارد و ۵٨٠ میلیون بشکه عنوان کرد و گفت: تاکنون بالغ بر ١ میلیارد و ١۵٠ میلیون بشکه از این میدان بهره برداری شده است و باقی آن در این میدان محسور مانده و نیازمند امکانات مناسب برای استخراج است. مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان تصریح کرد: در صنعت نفت به طور معمول، در بخش های بالادستی، به دلیل وجود واسطه ها، اشتغالزایی توسعه نمی یابد اما صنایع پایین دستی می توانند ایجاد اشتغال کنند لذا با پیگیری و ایجاد طرح های پتروشیمی و پالایشگاهی، می توان از ظرفیت نفت این منطقه در راستای اشتغالزایی بهره برد.

وی میزان کل گاز تولید شده از این میدان نفتی را ١٨۵٠ میلیارد فوت مکعب اعلام کرد و گفت: میدان نفتی آسماری روزانه ١٠٠ میلیون فوت مکعب خوراک پتروشیمی ماهشهر را تهیه می کند. پیرامون با اشاره به مشکلات ناشی از استخراج نفت در مناطق مسکونی مسجدسلیمان بیان کرد:  وی خاطرنشان کرد: میزان تولید گاز در میدان نفتی آسماری مسجدسلیمان در سال های گذشته همواره رو به افزایش بوده است. مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان گفت: کل میادین نفت و گاز کشور ١٣ عدد و مخازن تولیدی نفت ١۶ عدد و میانگین گازی ۵ عدد هستند.

وی گفت: اولین  پروژه ی تزریق گاز پیش از انقلاب در مخزن هفتکل صورت گرفت و پس از آن در مخازن دیگر نیز صورت گرفت.وی از اجرای صدها پروژه ه ی عام المنفعه شرکت ملی نفت در طول این صد سال سخن گفت و اشاره کرد: پس از صد سالگی استخراج نفت، برنامه های بییاری از جمله احداث مسجد، مدرسه، بیمارستان و راه آسفالته در دستور کار قرار گرفته است. پیرامون پروژه ی تجهیز و توسعه ی موزه ی گنجینه نفت را از اولویت های اجرایی این شرکت خواند و گفت: این پروژه که اجرای آن در سال جاری آغاز خواهد شد، نقش مهمی برای توسعه ی گردشگری منطقه ایفا خواهد کرد.

اسماعیل جلیلی در آخرین سخنرانی خود به عنوان نماینده مردم در مجلس نهم سخنران بعدی این جلسه بود وی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه گفت: ۵ خرداد دغدغه و مطالبه جدی همه علاقمندان به مسجدسلیمان است. هر چند که خاستگاه نفت، مسجدسلیمان است اما همواره دو دیدگاه موافق و مخالف توسط دلسوزان و کارشناسان حوزه اقتصاد ملی مطرح بود. یکی نفت را نغمت و نکبت می دانست و دیگری به نفت به عنوان یک موهبت الهی نگاه می کرد که می تواند منشاء تحول و اقتصاد و اشتغال باشد و این ادامه داشت تا فرازهایی که در سیاست های کلی نظام توسط مقام معظم رهبری تبیین شدو آن بخشی که نفت به عنوان رانت اقتصادی برای تحکیم رفتار استبدادی استفاده می شد را منفی و جایی که این موهبت الهی برای توسعه زیرساخت های کشور مورد استفاده قرار می گرفت را مثبت خواندند.

جلیلی ادامه داد: نفت می تواند به رشد و توسعه و آینده ما کمک کند مشروط بر این که برای نسل موجود و آینده به نحو مطلوب بهره برداری کنیم. دکتر جلیلی گفت: باید روحیه مطالبه گری را در مجموعه نخبگان شهری جا بیاندازیم تا بتوانند برای کمک به این شهر از این ظرفیت ها استفاده کنیم. دکتر جلیلی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: باید این واقعیت را پذیرفت که امروز  سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مانع جدی سرمایه گزاری های دولتی شده است و باید بتوانیم از ظرفیت های موجود به بهترین نحو استفاده کنیم چرا که نگاه به سرمایه گزاری برای توسعه زیر ساخت ها تنها راه برون رفت از شرایطی ست که به آن گرفتاریم. نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: بخواهیم یا نخواهیم نفت در این شهرستان فوران کرد، صنعت آن بنیان گذاشته شد و ما می بایست به عنوان مطالبه گران منطقه ای تلاش کنیم از این ظرفیت برای توسعه آینده بهره بگیریم…

جلیلی ادامه داد: امروز روز اقتصاد نرم و دانش بنیان است. وقتی موزه نفت در مسجدسلیمان پایه گذاری می شود ظرفیت حاصله برای اقتصاد منطقه و مردم ایجاد می شود… دکتر جلیلی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طبیعت مجلس نظارت، تذکر،تحقیق و تفحص، سئوال، استیضاح و مطالبه گری ست. با همه ی فرتز و فرودها انتخابات مجلس دهم انجام شد که همین جا از زحمات همه گروههای سیاسی، فعالین اجتماعی فرهنگی، هیئت های اجرایی و نظارت، بازرسی، مجموعه امنیتی، نیروی مقاومت بسیج و.. قدردانی می کنم و همچنین برای منتخب جدید مردم در مجلس شورای اسلامی آرزوی موفقیت دارم. ما چاره ای نداریم به جز این که تمرکز و توجه امان را به سمت توسعه زیرساخت ها و ایجادشرایطی که بخش خصوصی بتواند در شهر سرمایه گزاری کند ببریم. اگر اراده ی جمعی بین همه گروهها و دلسوزان شهر ایجاد نشود این امکان حاصل نخواهد شد. چرا که هیچ سرمایه گزاری در شرایط آشفته و بی اعتمادی حاضر به سرمایه گزاری نیست. همه باید فارغ از جریانات فکری مختلف حول محور توسعه برای این شهر تلاش کنیم و مطالبات خودمان را از حوزه شخصی به حوزه وزارتی منتقل کنیم. مهم این است که اراده جمعی ما بر این اصل استوار شود. در طول ۴ سال خدمتم نگاهم به جزء این رویکرد به چیز دیگری نبود اگر چه اشتباهات هم وجود داشت… وی ادامه داد: اعتباراتی را که تلاش کردیم برای توسعه و توازن منطقه ای در اختیار حوزه انتخابیه قرار بدهیم بیش از ۴۰۰ درصد رشد داشته است…

جلیلی اظهار داشت: همدلی و همزبانی مؤثر است که بتواند به نتایج مثبت برای مردم و جامعه منتج شود. ما هنوز تا شاخص های زندگی عزت مندانه و با کرامت در این شهر فاصله داریم اما خوشبختانه روحیه ی مطالبه گری در حوزه اجتماعی بالا رفت هاست اما اگر کسی ما را نقد کرد نباید ناراحت شویم. وی گفت: امروز فرقی نمی کند اصلاح طلب یا اصولگرا باشیم مهم این است برای مسئولیتی که پذیرفتیم تلاش کنیم. دکتر جلیلی ادامه داد: امیدوارم با حضور جناب ظاهری نماینده منتخب مردم مسجدسلیمان، هفتکل ، لالی و اندیکا روند توسعه شهرستان ادامه پیدا کند واز همه ظرفیت های شهرستان ، استان و ملی به بهترین نحو بهره برداری کند. نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خود گفت: از همه کسانی که در طول ۴ سال با ما همکاری کردند از جمله مسئولین استانی، کشوری، شهرستان، نمایندگان ادوار، مدیران، فرمانداران، اهالی رسانه، دانشگاهیان و ائمه ی جمعه و جماعات تشکر وسپاسگزاری می نمایم.

در حاشیه:

مراسم با حدود ۹۰دقیقه تاخیر برگزار شد.

برنامه با تلاوت قران توسط قاسم مقدمی قاری ممتاز کشور آغاز شد.

دکتر اسماعیل جلیلی رأس ساعت ۱۰ وارد سالن شد.

پخش کلیب تصاویر آغاز پیدایش نفت یکی از برنامه های این مراسم بود.

عدم حضور بیژن عالیپور مدیر مناطق نفتخیز که اتفاقاً اهل مسجدسلیمان نیز می باشد همچنین مدیران استانی و کشوری همانند سال گذشته اعتراض شدید حاضرین در جلسه را به همراه داشت.

مجید منصوری نماینده سابق لنجان مهمان ویژه دکتر جلیلی در این همایش بود.

امید محمودی خواننده مسجدسلیمانی با اجرای آهنگ داستان نفت مورد تشویق حاضرین قرار گرفت.

استاد علی حافظی یار دیرین زنده یاد بهمن علاالدین به همراه بیژنی خواننده بختیاری به اجرای برنامه پرداختند.

جلیلی گفت: دوست داشتم در این مراسم تودیع و معارفه نمایندگان انجام می شد که به دلیل جلسه آقای ظاهری در تهران میسر نگردید.

صندلی های خالی سالن بیش از همیشه نظر حضار را به خود جلب می کرد.

IMG_0065 IMG_0166 IMG_0011 IMG_0109 5 IMG_0044

درباره نویسنده

2071مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق این سایت برای © 2023 راستا خوزستان. محفوظ است.
طراحی شده توسط : سعید مرادی