مشروح گزارش راستا نیوز از همایش بزرگداشت یکصد و نهمین سال اکتشاف نفت + حواشی و تصاویر

مشروح گزارش راستا نیوز از همایش بزرگداشت یکصد و نهمین سال اکتشاف نفت + حواشی و تصاویر

  راستا نیوز- همایش بزرگداشت یکصد و نهمین سال اکتشاف نفت با حضور جمعی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، اعضای کمیسیون انرژی مجلس، مدیران ارشد وزارت نفت و مناطق نفتخیز جنوب،استاندار خوزستان، مدیران و مسئولین و جمعی از مردم شهرستان در سالن باشگاه مرکزی مسجدسلیمان برگزار شد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی راستا نیوز علی عسگر ظاهری نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در سخنانی کوتاه ضمن تقدیر از مهمانان حاضر و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی خواهان توجه ویژه دولت به این شهر نفتی شد. وی با بیان این که وضعیت بحرانی این شهرستان در بعد بیکاری می طلبد که به شهر اولین ها نگاه ویژه ای بشود. ظاهری گفت: فایده چنین همایش هایی زمانی ست که مردم خروجی آن را احساس کنند در غی این صورت اعتماد آن ها به ما از بین خواهد رفت.

قباد ناصری مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان به عنوان سخنران بعدی گفت: مسجدسلیمان به واسطه فوران نفت، زادگاه نفت نام گرفت و سرمنشا تحول و شکل گیری صنعت بزرگ و نفت و گاز و دیگر صنایع در کشور ایران شد. وی افزود: میزان استخراج از چاه نفت شماره یک مسجدسلیمان ۳۶هزار لیتر در روز بود و میزان تولید میدان مسجدسلیمان از سال ۱۲۹۰ با روزانه ۵۰۰ بشکه  شروع شد که با حفاری چاههای جدید به۱۲۰ هزار بشکه در روز رسید و در سال ۱۳۱۳ به بالاترین تولید خود که ۱۲۷ هزار بشکه در روز بود رسید. ناصری ادامه داد: مسجدسلیمان در ۸۷ مورد دارای اولین های کشور و خاومیانه بود که از جمله آنها اولین بیمارستان، اولین فرودگاه و راه آهن،اولین زمین فوتبال ,اولین نیروگاه و موارد دیگر می باشد.

وی اظهار داشت:مسجدسلیمان دارای دومین مخزن گاز ترش ژوراسیک در جهان است که هم اکنون روزانه ۱۰۰میلیون فوت مکعب گاز از این مخزن برای پتروشیمی ماهشهر ارسال می شود. مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان تصریح کرد:شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان دارای ۲۷ هزار کیلومتر مربع وسعت حوزه عملیاتی می باشد که در سه استان کشور پراکنده است. وی گفت: میزان ذخایر نفت کشف شده در مسجدسلیمان معادل ۷ درصد کل میزان ذخایر نفت کشور می باشد و میزان ذخایر گازی مسجدسلیمان معادل ۲/۴کل میزان دخایر گاز کشور است.

ناصری در رابطه با عملکرد این شرکت در حوزه مسئولیت های اجتماعی گفت:از جمله فعالیت های شرکت نفت مسجدسلیمان در حوزه مسئولیت های اجتماعی می توان به کمک به حفظ میحط زیست، احداث مراکز فرهنگی،آموزشی و بهداشتی،احداث مسجد و مدرسه اشاره نمود.

وی در رابطه با پروژه موزه گنجینه نفت مسجدسلیمان گفت: این پروژه که یکی از مهم ترین پروژه ها ما می باشد هم اکنون در حال اجرا است و شامل چاه شماره یک,کارخانه گوگرد,واحد تقطیر نفت,واحد بهره برداری نمره دو و موارد دیگر می باشد. ناصری اعنوان داشت: بنابر تصمیم مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب قرار است تا در کنار احداث موزه نفت مسجدسلیمان یک مجموعه پارک ۸هکتاری نیز تقدیم همشهریان شود که این پارک طی روزهای آینده عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

حجت الاسلام امینی امام جمعه مسجدسلیمان نیز در این همایش اظهار کرد: نداری ها و کاستی ها در این شهر کم نیست. زمانی در این شهر کنگره مسجدسلیمان بدون نفت برگزار کردند که نا امیدی عجیبی ایجاد کرد حالا خوشحالم که مسجدسلیمان با نفت را داریم آن هم بالای میلیاردها بشکه که می توان استخراج کرد … امینی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این اجلاس پیام ملی دارد و آن هم این است که مسجدسلیمان یک سند عینی ست برای دوری جستن از اقتصاد تک محصولی.. نماینده ولی فقیه و امام جمعه مسجدسلیمان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مسجدسلیمان شهر هزار گره کور است امام با این حال شهر هزار شهید هم می باشد والبته سرداران شهیدی مثل علیمردان خان بختیاری و شهید بهنام محمدی را هم داریم. وی با بیان این که با تمام این مشگلات همگرایی خوبی میان مردم وجود دارد که بخشی ا آن را مدیون نماینده محترم و فرماندار گرامی هستیم به سخنان خود پایان داد.

فرماندار مسجدسلیمان نیز ضمن تبریک حماسه ۲۹ اردیبهشت گفت: از همه کسانی که در این حماسه بی نظیر که باعث تقویت نظام و انقلاب شد تشکر و قدردانی می کنم.وی ادامه داد: روز اکتشاف نفت روزی ست که باید از نقاط ضعف و قوت آن استفاده بهینه کرد. وی گفت: حواس مان باشد به نوعی رفتار نکنیم که شهرهای جدید نفتی وقتی به مسجدسلیمان نگاه می کنند از این هراس داشته باشند مبادا سرنوشت شان مثل مسجدسلیمان شود. وی با تقدیر از اقدامات نفت در مسجدسلیمان گفت: اگر چه نفت اقدامات خوبی در این شهرستان انجام داده است اما انتظار داریم نفت به مسئولیت اجتماعی خودش بهتر عمل کند تا انشالله شاهد مسجدسلیمانی آباد و پر نشاط باشیم.

بیژن عالیپور مدیرعامل مناطق نفتخیز جنوب گفت: ما به مسجدسلیمان بدهکاریم. بیکاری بالغ بر ۴۳ درصد در این شهرستان هم مردم را آزار می دهد و هم ما را. حداقل کاری که ما می توانیم برای این شهرستان انجام می دهیم از طریق استخدام ارکان ثالث است که انشالله بخشی از مشکلات اشتغال در این شهرستان را کاهش بدهد.

استاندار خوزستان نیز در این همایش اظهار کرد: خوزستان و مسجدسلیمان کار بزرگی برای کشور ایران انجام داده و اقتصاد کشور از مسجدسلیمان و خوزستان متحول شده و مردم ایران باید سپاسگذار مردم خوزستان باشند.

وی افزود:در بحث ریزگردها مشاهده کردیم که همه ایران برای کمک به مردم خوزستان همراه شدند و دولت هم وظیفه دارد که ابتدا مشکلات استان خوزستان را حل کند و سپس به نقاط دیگر کشور رسیدگی کند چرا که دلارهای نفتی از خوزستان است و بحران های زیست محیطی هم مربوط به این منطقه است. وی گفت:در سال ۱۳۹۶ اهتمام جدی به بحث بودجه شده است و ۱۰۷ درصد رشد داشته است و مردم انتظار دارند نتیجه این افزایش بودجه را در پروژه های عمرانی و اشتغال حس کنند.

شریعتی ادامه داد:مسئله تامین گاز پتروپالایش مسجدسلیمان با موافقت وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی مناطقنفتخیز جنوب رفع شده  و برای کلنگ زنی این پروژه که منجبر به شکل گیری یک منطقه ویژه اقتصادی در منطقه زیلایی خواهد شد مشکلی نخواهیم داشت.

استاندار خوزستان عنوان داشت:درجلسه ای که اخیرا با مدیرعامل شرکت راه آهن کشور داشتم تصمیمات خوبی برای احداث راه آهن مسجدسلیمان به شوشتر و اندیمشک اتخاذ شد که از این راه آهن در آینده برای حمل و نقل کالا در شهرک صنعتی زیلایی نیز استفاده خواهد شد.

فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در همایش صد و نهمین سالروز اکتشاف اولین چاه نفت خاورمیانه در مسجدسلیمان به عنوان سخنران بعدی گفت: این همایش ها هر ساله برگزار می شود اما مردم نگاهشان به خروجی این جلسات است و می خواهند بدانند محصول این جلسات چه چیزی است.

وی افزود: همه ما فرزند این آب و خاکیم و به مطالبات مردم آگاه هستیم و مشکلات را هم می شناسیم اما مردم فقط انتظار ندارند که مشکلاتشان بیان شود بلکه می خواهند بدانند چه کسانی حلال این مشکلات هستند.مردم از ما  مسئولین توقع دارند در هر مسئولیتی که هستیم از زیربار مسئولیت مان شانه خالی نکنیم. حسنوند ادامه داد:۱۰۹سال از حفر چاه نفت مسجدسلیمان گذشت و امروز ما باید تمام توان و اراده مان در کل استان منشا یک تحول برای حفر چاههای بزرگ باشد, چاههایی که  توسعه,پیشرفت, اقتصاد, اشتغال و سربلندی مردم مسجدسلیمان را در پیش خو ببیند و برای آینده مسجدسلیمان  چاه هایی که دفع فقر و محرومیت و بیکاری در آنها متبلور می شود را دنبال کنیم.

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:با تلاش های اعضای کمیسیون انرژی مجلس سهم ما از۲ درصد به ۳ درصد در نفت افزایش یافت که مبلغی معادل۱۱۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۶را به بودجه استان خوزستان افزوده است. وی اظهار داشت: اعضای کیمسیون انرژی در برنامه توسعه ۵ ساله مصوب کردند که در استخدام ها و جذب نیروهای پیمانکاری از نیروهای بومی استفاده شود.

رئیس کیمسیون انرژی عنوان داشت:خوزستان مانند مادری است که شیره جان خود را داده است تا دیگران رشد کنند و زنده بمانند اما او بماند تا نام بلند ایران جاودانه باشد و امروز مسجدسلیمان هم مانند مادری است که شیره جان او ایران را آباد و اقتصاد کشور را پویا کرد و امروز این مادر رنجور و نحیف نیازمند حمایت همه ما است.

حواشی :

شروع همایش با ۴۵ دقیقه تاخیر همراه بود .

– سالن برگزاری مراسم با استقبال خوب مردم مسجدسلیمان مواجه شد به نوعی که نعدادی از جمعیت بصورت سر پا این برنامه را دنبال می کردند .

– عبدالله میاحی حافظ کل قران مجید و قاری برتر کشور از مهمانان ویژه این مراسم بود .

-گروه تواشی مشکات از برترین گروه های تواشی کشور همزمان با ماه مبارک رمضان حال و هوای معنوی به برنامه داد .

– در همایش سالروز اکتشاف نفت در مسجدسلیمان از مجری و تصویربرداران غیر بومی استفاده شد .

– شهرام ملکی مجری بود .

– امید محمودی خواننده خوب مسجدسلیمانی در این برنامه دو ترانه اجرا کرد .

– استاندارا خوزستان در با ساعتی تاخیر در این همایش شرکت کرد و پس از نیم ساعت مراسم را ترک کرد . وی دلیل این مسئله را وجود مهمانان خارجی و جلسه ای از پیش تعیین شده در اهنواز اعلام کرد .

– سخنرانی حجت الاسلام ناصر ی نژاد با تشویق ها ی مکرر مردم همراه بود .

– کرم پور فرماندار سابق مسجدسلیمان و نماینده فیروز کوه از مهمان های ویژه این برنامه بود .

درباره نویسنده

1931مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق این سایت برای © 2021 راستا خوزستان. محفوظ است.
طراحی شده توسط : سعید مرادی