تاریخ : چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 29 May , 2024
1

نقدی بر اوضاع سیاسی در آستانه انتخاب دهم مجلس شورای اسلامی

  • کد خبر : 2001
  • ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۱

راستا نیوز/ ابدال خسروی بختیاروند : نقش نخبگان جامعه و بصیرت عامه مردم همواره از بزرگترین دغدغه های بزرگان دینیمان بوده است. در عصر معاصر نیز این دو موضوع از مهم ترین و اصلی ترین دغدغه ها در فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بوده است. با ایجاد فضاهای مجازی و گسترش […]

راستا نیوز/ ابدال خسروی بختیاروند : نقش نخبگان جامعه و بصیرت عامه مردم همواره از بزرگترین دغدغه های بزرگان دینیمان بوده است. در عصر معاصر نیز این دو موضوع از مهم ترین و اصلی ترین دغدغه ها در فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بوده است. با ایجاد فضاهای مجازی و گسترش بهره گیری از آن و تبادل افکار و اطلاعات در عامه مردم از این روش نقش نخبگان و روشنگری آن ها و بصیرت مردم بیش از گذشته مهم و اثر گذار خواهد بود.

در آستانه انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی در شهرستان ها و پررنگ تر شدن روز به روز این موضوع در فضاهای مجازی وظیفه نخبگان مهم تر و حساس تر می شود. نخبگان کسانى هستند که به دلیل نقش، و توانایى خاصی که دارند از موقعیت و جایگاه برترى نسبت به متوسط اعضاى جامعه برخوردار هستند.این جایگاه برتر به واسطه نفوذ کلامشان در بین اقشار مردم به وجود می آید.در جریان تحولات جامعه، نقش و اثر نخبگان بسیار تعیین‏کننده است. نخبه تعلق به قشر خاصی از جامعه ندارد بلکه نخبگان جزیی از بدنه و شاکله جامعه هستند که از قدرت تشخیص خود به خوبی استفاده می کنند. یعنی در لحضات حساس و نقاط عطف با آینده نگری و دیدی باز بهترین مسیر را انتخاب می کنند.نخبگان و خواص جامعه علاوه بر ارائه ایده ها و نظرات و تبیین روش ها و با کلامشان به ترویج و تبلیغ این ایده ها در جامعه می پردازند و به خاطر نفوذشان در عمق جامعه اثر زیادی در نوع نگاه عموم جامعه می گذارند.

البته باید در نظر داشت که نخبگان صرفا به وجود آورنده تحولات و تغییرات جدید و مثبت نیستند، بلکه می توانند اثر سوئی در پیشرفت جامعه نیز داشته باشند به این معنی که جلوگیرى از تغییرات نیز از عهده نخبگان بر مى‏ آید.

لذا نخبه بودن صرفاً در راستای اهداف درست و مثبت نیست، بلکه ممکن است فردى در کارهای ناثواب و انحراف جامعه نیز نخبه منفی گردد.در مناطق کوچک تر و شهرستان ها نقش خواص و نخبگان بسیار حساس تر و مهم تر خواهد بود.

نخبگان اجتماعى، اعم از نخبگان ایدئولوژیک، سیاسی و سنتى و …توان بالا و برجسته‏اى در تغییر دادن خط مشی و مسیر شهرستان دارند.

 در همه اقشار و اصناف شهرستان از روحانیت معزز گرفته تا دانشگاهیان و فرهنگیان و دانشجویان و کشاورزان و پزشکان و مهندسین و … خواص و نخبگانی وجود دارند که نقش تاثیرگذاری در جهت دادن به مسیر و تغییر اوضاع شرایط شهرستان دارند. اما جای بسی تعجب و تاسف است که برخی ها بدون در نظر گرفتن این نخبگان واقعی جامعه، خود را نخبه و خواص شهرستان می نامند که می توان به آنها لقب « نخبه عاریه ای» را داد که شامل دسته بندی ذیل می شوند :

الف) افرادی که خود از نردبان حیثیت و آبروی این عزیزان(نخبگان واقعی) بالا رفته اند و به جایگاه و مقامی موقت دست یافته اند و صرفاً خود را نخبه منطقه می دانند و دیگران را عوام می خوانند،بدون آنکه به خاطر داشته باشند که اگر این عزیزان ذی نفوذ در منطقه نبودند هیچ زمانی به چنین جایگاهی نمی رسیدند.

ب) کسانیکه حیات و ممات خاص بودن و نخبه بودن خود را در اتصال و نزدیکی به گروه ها و جریانات سیاسی میدانند.

خاص بودنی کاذب که سعی در عاریه گرفتن لقب نخبه گی از جریانات سیاسی را دارند.

ج) افرادی که صرفاً به واسطه تمکن مالی و ثروت،خود را در زمره نخبگان به حساب می آورند بدون آنکه هیچ جایگاه اجتماعی در شهرستان داشته باشند.

نخبگان نقش بسیار زیادی در آگاهی و اطلاع و یا جهل عمومی در جامعه دارند. میزان آگاهی و اطلاع عموم مردم از مسائل و مشکلات روز جامعه بسیار مهم است. آگاهی از مسائل موجب می شود مردم بتوانند ابعاد گوناگون فضاهای سیاسی شهرستان را بشناسند و به تناسب ویژگی های آن ها جهت گیری درستی داشته باشند، اما عدم آگاهی و بی اطلاعی و ضعف اطلاعاتی مردم و بی تفاوتی به شرایط منطقه و جریانات اجتماعی آن باعث می شود اهداف و مواضع از پیش تعیین شده جریانات سیاسی بر مردم شهرستان تحمیل گردد و سرنوشت مردم منطقه دستخوش تحولات نامناسب و نامطلوب گردد در این حالت نیروهای کار آمد و مفید شهرستان به خوبی شناخته نمی شوند و نخبگان اصلح و واقعی تنها می مانند رو به انزوا می روند و از حضور ایشان در رشد و پیشرفت جامعه استفاده صحیح و کامل نمی شود. اگر بتوانیم مصالح و معضلات و کمبودهای شهرستان را به خوبی بشناسیم و مسیر درست و صحیح را انتخاب کنیم و بر اساس آن نیروهای دلسوز و ارزشی را از افراد سودجو و فریب کار تشخیص دهیم، شهرستانمان رو به پیشرفت خواهد گذشت و از سکون درجا زدن و عقب گرد مصون خواهد بود.

در چنین شرایطی زمینه برای سوء استفاده افراد فرصت طلب و سودجویان از بین خواهد رفت. اینکه برخی از سیاسون منطقه نبض حرکات سیاسی را در نخبگان عاریه ای جستجو می کنند جای بسی تاسف دارد.فراموش کردن بدنه اصلی جامعه و توسل به افرادی خارج از شاکله اصلی مردم منطقه نه تنها به ضرر شهرستان می باشد بلکه نهایتاً خود این عزیزان نیز متضرر خواهند شد. لذا می طلبد که نخبگان و تاثیر گذاران شهرستان لنجان با نگاهی به فراز و نشیب های سیاسی و اجتماعی شهرستان از اوایل انقلاب اسلامی تاکنون و عمکلرد جناحین سیاسی در این سال ها و به دور از خط و خطوط سیاسی و مرزبندی ها قومیتی دست به یک همگرایی و اتحاد در جهت تعالی و پیشرفت شهرستان بزنند،بخصوص اینکه براساس نقد و تحلیل بعضی شهرستان ها دارای مشکلات و معضلات خاصی مانند بحران آلودگی های زیست محیطی و صنعتی به خاطر وجود کارخانجات متعدد است که اثرات مخرب و منفی آن در سال های آینده در منطقه بروز خواهد نمود که ان شاالله در آینده در این خصوص به تفصیل نکاتی عرض خواهد شد.

لینک کوتاه : https://rastakhouzestan.ir/?p=2001

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.