مسجدسلیمان، شهرعطش و آتش/ساکنان مناطق گرفتار نشت نفت و گاز مسجدسلیمان همچنان در بلاتکلیفی

مسجدسلیمان، شهرعطش و آتش/ساکنان مناطق گرفتار نشت نفت و گاز مسجدسلیمان همچنان در بلاتکلیفی

راستا نیوز/ هوشنگ فرجی:ساکنان مناطق گرفتار نشت نفت و گاز مسجدسلیمان که سال هاست در بلاتکلیفی بسرمی برند و تاکنون مشکلات آنان رفع نشده، خواستار حمایت مسئولان مربوطه برای حل این معضل هستند.

جایگاه مسجدسلیمان در صنعت نفت

با نگاهی اجمالی به تاریخچه صنعت نفت در کشورمان، نخستین نامی که از هر جای دیگر بیشتر به آن در این خصوص اشاره شده، «مسجدسلیمان» است؛ ساعت۴ بامداد پنجم خرداد ماه سال ۱۲۷۸با آخرین کوبش مته حفاری کارگران کلاه نمدی بختیاری درمنطقه «دره خرسان» مسجدسلیمان، نفت این طلای سیاه فوران زد.

مهندسان انگلیسی و در راس آنان «رینولدز» انگلیسی نماینده «ویلیام ناکس دارسی»(طرف قرارداد مظفرالدین شاه) از شادی کلاه خود را به هوا پرتاب کردند و پس از آن اقتصاد ایران و خاورمیانه و برخی کشورهای اروپایی مانند انگلیس وآلمان متحول شد. هجوم نیروهای انسانی جویای کار از سراسر کشور به مسجدسلیمان برای استخدام در شرکت نفت به جایی رسیده بود که ساکنان ومالکان اصلی در بدترین وضعیت ازترس پلیس نفت برای احداث سرپناهی برای خانواده به تپه ها ونقاط غیردسترسی پناه می بردند. در آن هنگام شرکت نفت مسجدسلیمان با زیرکی تمام املاک این شهرستان را درسازمان ثبت املاک به نام خود ثبت کرد تا در زمین های مسطح وهمجوار با تاسیسات نفتی کسی هوس خانه سازی نکند.

درسال ۵۷ به مدد انقلاب اسلامی جمعیت ۴۵ هزار نفری شهر مسجدسلیمان به ۱۴۰ هزار نفر افزایش یافت و شهرداری و سازمان ثبت املاک وقت هم با استعلام ازشرکت نفت اقدام به صدور پروانه ساخت و سند سیم سربی برای مردم کردند.

بررسی کارشناسان میادین نفتی و گازی

کارشناسان میادین نفتی و گازی وزارت نفت پس از بررسی های تخصصی اعلام کردند که ۶ منطقه از مسجدسلیمان که عبارتند از: سی برنچ، پشت برج، نمره ۸، نمره ۲، نفتون و دره خرسان آلوده به نفت وگاز است و ساکنان این مناطق که ۵ هزار خانوارهستند باید طی ۳ مرحله خانه های خود را پس از کارشناسی و قیمت گذاری تخلیه و توسط شرکت نفت تخریب و به فضای سبز تبدیل شود.

متعاقب این نظرکارشناسان وزارت نفت پس از چند جلسه با مسکن و شهرسازی و استانداری خوزستان در سال ۸۵ مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان به حساب بنیادمسکن و شهرسازی واریز تا درمرحله اول تعداد یک هزار و۳۰۰ واحد مسکونی احداث و به ترتیب اولویت بندی به ساکنان مناطق آلوده تحویل شود که بنابراظهارات علیدادجلیلی مسئول دفتر فنی شهرداری مسجدسلیمان، متاسفانه تنها۴۳۰  خانوار منازل خود را در بدترین شرایط تحویل گرفته اند.با گذشت بیش از۱۷سال از این مساله که سلامتی و بهداشت مردم را به مخاطره انداخته، با حضور در مناطق آلوده به نفت و گاز، از نزدیک پای درد دل مردم نشستیم.

مردم از مشکلات می گویند

مژده احمدی ساکن کوی شهید «بابااحمدی» پشت برج می گوید: به همراه خواهرم دراین منطقه سکونت داریم؛ برخی منازل اطرافمان یکی درمیان خریداری شده و ما دراینجا با مشکلات زیادی مواجه هستیم.

عبدالرضایوسفی۶۰ساله یکی دیگر از ساکنان محله «پشت برج» با دلخوری می گوید: پس ازتخریب منازل مجاورمان، محل زندگی مان تبدیل به جولانگاه مار وعقرب شده، به طوری که چند شب پیش که با دخترم در خواب بودیم ۲عقرب هردوی ما را نیش زد که اگر اورژانس به موقع رسیدگی نکرده بود، حالا زنده نبودیم.

یوسفی می افزاید:از مسئولان شرکت نفت و مسکن و شهرسازی مصرانه تقاضا داریم، تا وضعیت ازاین هم بدتر نشده تکلیفمان را روشن کنند.

آرش ظاهری از دیگر ساکنان این منطقه نیز می گوید: چه کسی باور می کند از کنار خانه مان لوله گاز می گذرد، اما برای طبخ غذا وآبگرم کن باید از سیلندر گاز استفاده کنیم. تمام دیوارهای منزلمان ترک برداشته و تاکنون هیچ اقدامی برای خرید تنها سرپناه ویرانمان صورت نگرفته است.

مسکن و شهرسازی به وعده خود عمل نکرده است

و این مشکلات موقعی به اوج خود می رسد که «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت در اولین سفر چند ساعته خود به مسجدسلیمان با تاکید بر قانونمندی، می گوید: مسکن و شهرسازی ابتدا تکلیف ۱۲۰میلیارد تومانی را که این وزارتخانه برای ساخت یک هزار و ۳۰۰ واحدمسکونی پرداخت کرده و این بنیاد به تعهدات خود عمل نکرده و تنها زیر ۵۰۰ منزل تحویل مردم داده را مشخص کند.

اعتبار نداریم

قباد ناصری مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان نیز با تایید این موضوع که متاسفانه خرید منازل آلوده و ناامن از طریق مسکن و شهرسازی گزینشی انجام گرفته، می افزاید: قرار بر این بود برابر تعهدات، شهرداری و شهرسازی پس از تخریب منازل، مناطق تخریب شده را تبدیل به فضای سبز کند که متاسفانه این تعهدات تاکنون عملی نشده است.

وی می گوید: منابع مالی شرکت نفت تعریف شده و فعلا”هیچگونه اعتباری برای خرید۳ هزار و ۸۰۰ منزل دیگر که در معرض خطر نفت و گاز قراردارد در اختیار نداریم.

این گزارش در حالی به پایان می رسد که بیماری های ریوی ناشی ازاستنشاق گاز کودکان و افراد مسن این مناطق را تهدید می کند و مسئولان باید یکبار دیگر دور میزمذاکره بنشینند و یک تصمیم جدی برای ساکنان این منطقه اتخاذ کنند

درباره نویسنده

1936مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق این سایت برای © 2021 راستا خوزستان. محفوظ است.
طراحی شده توسط : سعید مرادی