تاریخ : شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳ Saturday, 13 April , 2024

اطلاعیه ها

طرح سوال از شهردار عنبر کلید خورد ماه رمضان، ماه نزول قرآن و ماه تفکر و عبادت است/کُتب خاطرات رزمندگان و سرداران شهر، منبعی عالی برای تفکر و تعهد است/در اعلام نتایج انتخابات مجلس، افکار عمومی اقناع و احترام نشد / مسئولین باید به گونه‌ای عمل کنند که افکار عمومی «اقناع» و دل‌ها «آرام» گردد پیام تبریک رییس پلیس فتا استان خوزستان به امیر قربانی نشست رسانه ای علیرضا هیهاوند مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد شركت صنايع پتروشيمي مسجدسليمان با کسب امتیازات حداکثری موفق به دریافت نشان سه ستاره تعالی صنعت پتروشیمی کشور شد پیام تبریک حامد ظاهری شهردار و اعضای شورای شهر زاووت به علی عسگر ظاهری منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی پیام تبریک هادی ورناصری شهردار آبژدان به علی عسگر ظاهری منتخب مردم مسجدسلیمان بزرگ در مجلس شورای اسلامی پیام تبریک ایرج کیانی زاده شهردار و جمعی از پرسنل شهرداری قلعه خواجه به علی عسگر ظاهری منتخب مردم مسجدسلیمان بزرگ در مجلس شورای اسلامی

1

برای جهاد به خوزستان بیایید / روزه 16 ساعته در دمای 50 درجه

  • کد خبر : 662
  • ۲۵ تیر ۱۳۹۳ - ۶:۴۵

راستا نیوز- روزه در گرما جهاد است و هر که قصد جهاد دارد به خوزستان بیاید تا معنای کامل گرما و روزه در گرما را درک کند و در این ماه عظیم ثواب و اجر معنوی کسب کند. روزه‌داران خوزستانی با این آب و هوای گرم اخت شده‌اند و به گمان کسب ثواب برای آنها […]

راستا نیوز- روزه در گرما جهاد است و هر که قصد جهاد دارد به خوزستان بیاید تا معنای کامل گرما و روزه در گرما را درک کند و در این ماه عظیم ثواب و اجر معنوی کسب کند.

روزه‌داران خوزستانی با این آب و هوای گرم اخت شده‌اند و به گمان کسب ثواب برای آنها راحت‌تر باشد. آن هم ثوابی که در برخی روایات برابر اجر جهاد فی سبیل‌الله تلقی شده و یقینا روزه‌داران در این استان از بندگان شایسته خدا هستند.

به گزارش راستا نیوز، در استانی که بیش از نصف سال آن را ماه‌های گرم و با دمای بالای 40 درجه تشکیل می‌دهد و در ماه‌های خرداد، تیر و مرداد آن روزهای با دمای 50 درجه یک روز عادی به شمار می آید، یقینا روزه گرفتن امری بسیار سخت و دشوار است و فعالیت روزانه روزه‌داران را مختل می‌کند؛ اما در استان خوزستان می‌بینیم که از نشستن در یک جا و بی‌تحرکی و نداشتن فعالیت روزانه خبری نیست و بیشتر مردم استان با زبان روزه به کارهای روزمره خود می‌پردازند.

*روزه‌داری در هوای گرم پاداش بسیار و تاثیرات بیشتری دارد

در خصوص فضیلت ماه مبارک رمضان و روزه‌داری مردم خوزستان در این ماه مبارک و مصادف با تیر و مرداد با حجت‌الاسلام محمدحسین بلک، مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان گفت‌وگو می‌کنیم که بیان می‌کند: در استان خوزستان موضوع گرمای آب و هوا یک امر طبیعی بوده که همیشه وجود داشته است و به دلیل گردش ماه‌های قمری و شمسی، هر چند دهه ماه رمضان هم‌زمان با فصل گرما می‌شود.

وی افزود: خوشبختانه چه در زمان حال و چه در قدیم، مردم این استان نسبت به این فریضه دینی پایبند بوده‌اند و با اینکه در گذشته تسهیلات کمتری وجود داشت و مشاغل نیز دشوارتر بود، ولی روزه‌داری مردم برقرار بود و حتی روستاییان که برداشت محصول را با دست انجام می‌دادند، روزه‌داری خود را حفظ کرده بودند.

بلک گفت: در حال حاضر مردم خوزستان روزه‌داری در هوای گرم را تجربه می‌کنند و بنا به روایات رسیده، روزه‌داری در هوای گرم پاداش بسیار و تاثیرات بیشتری دارد.

*روزه‌خواری و حرمت‌شکنی در خوزستان کمتر مشاهده می‌شود

مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان تصریح کرد: روزه‌داری برای این است که انسان به زیور تقوا آراسته شود و چون این عبادت هم‌زمان با ماه‌های گرم سال شده است، تاثیر آن به مراتب بیشتر خواهد بود.

وی ادامه داد: در استان خوزستان غالب مردم از روزه‌داری بهره‌مند هستند و به‌ویژه در میان جوانان مصادیقی مشاهده می‌شود که سال نخست روزه‌داری خود را تجربه می‌کنند با شور و اشتیاق به استقبال این ماه آمده‌اند.

بلک عنوان کرد: هر ساله پیش از ماه مبارک رمضان تذکرات ارشادی و تاکیدی از طرف مراجع داده می‌شود و برای جلوگیری از مسائل روزه‌خواری جلساتی تشکیل می‌شود؛ این جلسات در ارتباط با افرادی است که مسافرند و یا عذر شرعی دارند که توصیه می‌شود از انجام کارهای حرمت‌شکن پرهیز کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان گفت: به صنوف نیز تذکراتی داده شده است که خوشبختانه امسال در میان صنوف و مردم استان موارد روزه‌خواری و حرمت‌شکنی کمتر مشاهده می‌شود.

*افراد با مصرف مایعات و غذاهای نیمه جامد نیاز بدن به آب را جبران کنند

در روزهای شرجی که رطوبت هوا در ساعات اولیه روز به 70 و 80 درصد می‌رسد و تعرق شدید را در بدن ناشی می‌شود، خوردن آب برای جبران این تعرق و کاهش دمای بدن بسیار موثر است که این امر در روزهای مبارک ماه رمضان امکان‌پذیر نیست و باید تا هنگام غروب با این تشنگی شدید و خشک شدن دهان کنار آمد.

در این خصوص رضا امانی، متخصص علوم تغذیه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما در اهواز اظهار کرد: در این چند ساله و سال‌های آینده ماه رمضان با فصل گرما مصادف می‌شود که توصیه نوشیدن مایعات و آب مربوط به آب و هوای معتدل است و در خصوص گرمای طاقت‌فرسا مانند شرایط آب و هوایی استان خوزستان توصیه‌های خاصی ذکر نشده است.

وی افزود: در آب و هوای معتدل نوشیدن 6 الی هشت لیوان آب معادل 2.5 لیتر توصیه شده است اما در آب و هوای گرم از این مقدار بیشتر است و حدود 10 لیوان در شبانه‌روز توصیه می‌شود.

امانی گفت: با توجه به مصادف شدن ماه رمضان با فصل گرما نوشیدن بیش از 10 لیوان آب در فاصله افطار تا سحر نیاز است اما این امر امکان‌پذیر نیست و توصیه می‌شود افراد با مصرف مایعات و غذاهای نیمه جامد نیاز بدن به آب را جبران کنند.

این متخصص تغذیه ادامه داد: با توجه به محیط زندگی افراد در استان خوزستان و نداشتن شرایط خنک کننده، میزان آب بدن در این ماه بسیار کاهش می‌یابد که باید با مصرف زیاد آب و مایعات آن را تامین کرد.

وی تصریح کرد:روزه‌داران خوزستانی توجه داشته باشند که طبیعتا در زمان افطار نمی‌توان سالاد بسیاری مصرف کرد و باید با افطاری سبک و نوشیدنی گرم نظیر سوپ و چای روزه خود را باز کنند.

امانی گفت: در ساعات پس از افطار به صورت تدریجی مواد غذایی مورد نیاز بدن را مصرف کنند.

*سازگاری بدن با شرایط آب و هوایی موجب آسیب رسیدن به کلیه‌ها می‌شود

متخصص علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: متاسفانه عادت خلقت و سازگاری بدن با شرایط آب و هوایی موجب می‌شود که افراد احساس تشنگی زیادی نکنند و با فشار آمدن به کلیه‌ها و غلیظ شدن ادرار احساس می‌کنند که نیاز بدن به مایعات کمتر شده است؛ در حالی که غلیظ شدن ادرار نشان دهنده فشار به کلیه‌ها و آسیب رساندن به آنهاست.

وی ادامه داد: روزه‌داران باید در موقع سحری با مصرف شیرینی‌های طبیعی و مواد پروتئینی احساس گرسنگی خود در طول روز را رفع کنند ولی مصرف مایعات و سبزیجات و میوه‌های آبدار را مدنظر قرار دهند.

ماه رمضان هر سال می‌آید و می‌رود و تنها اثرات نیک آن برجای می‌ماند. چند سالی که در هوای گرم میهمان خدا هستیم باید این میهمانی را قدر بدانیم و نگذاریم شرایط محیطی لذت مستفیض‌شدن از این ماه را از ما بگیرد.

گزارش از خدیجه نیسی

لینک کوتاه : https://rastakhouzestan.ir/?p=662

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.