تاریخ : پنجشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 20 June , 2024

اطلاعیه ها

آسفالت منطقه پرتردد هشت بنگله به همت شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان مرکز پیوند استخوان در مکان بیمارستان قدیم راه اندازی میشود که با این اتفاق بیمارستان نور کلگه تبدیل به یک قطب درمانی در شمال شرق خوزستان خواهد شد، دانشکده ای که دو نماینده قبلی پیگیر آن بودند/پیش از انتخابات یک گروه به عنوان گروه خیرین یا جهادی وارد مسجدسلیمان شدند که از ما انتظار همکاری داشتند که با توجه به شرایط موجود و شائبه وابستگی به یکی از کاندیداها نمی توانستیم به دلیل منع دستگاههای دولتی در تبلیغات و استفاده از امکانات، در این رابطه همکاری داشته باشیم و همین باعث ناراحتی هایی از طرف نماینده کنونی شده است/ سرپرست جدید شبکه بهداشت و درمان مسجدسلیمان منصوب شد جلسه شورای اداری شهرستان مسجدسلیمان با حضور دکتر جباری برگزار شد 3 زیر پروژه تکمیل موزه نفت مسجدسلیمان در حال انجام می باشند احداث نیروگاه برق آبی جریانی با ظرفیت روزانه ۱۶۰۰ کیلو وات در شهرستان مسجدسلیمان نام ‌حکیم فرزانه حاج حسن آقا یادآور دنیایی از علم نبوغ است

0

وضعیت بحرانی در کوهرنگ/ تخلیه اضطراری برخی خانه‌های روستایی/ نیاز فوری ‌به تجهیزات برف‌روبی

  • کد خبر : 10221
  • ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۸

راستا خوزستان: بارش باران و برف سنگین در چهارمحال و بختیاری وارد چهارمین روز شد؛ بارش‌هایی که انسداد برخی جاده‌های اصلی، فرعی و روستاها و همچنین گردنه‌های برف‌گیر را به‌همراه داشته است. به گزارش پایگاه خبری راستا خوزستان، بارش باران و برف سنگین در استان چهارمحال و بختیاری وارد چهارمین روز خود شده است، بارش‌هایی […]

راستا خوزستان: بارش باران و برف سنگین در چهارمحال و بختیاری وارد چهارمین روز شد؛ بارش‌هایی که انسداد برخی جاده‌های اصلی، فرعی و روستاها و همچنین گردنه‌های برف‌گیر را به‌همراه داشته است. به گزارش پایگاه خبری راستا خوزستان، بارش باران و برف سنگین در استان چهارمحال و بختیاری وارد چهارمین روز خود شده است، بارش‌هایی که انسداد برخی جاده‌های اصلی، فرعی و روستاها و همچنین گردنه‌های برف‌گیر را به‌همراه داشته است.

اعلام ‌وضعیت “اضطراری” ‌در پی بارش سنگین برف

بنابر آخرین اطلاع هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری، میزان بارندگی سامانه اخیر تا ساعت 9:30 امروز در شهرکرد 79 میلی‌متر و 17 سانتی‌متر برف، در بروجن 51.8 میلی‌متر و 5 سانتی‌متر برف، در لردگان 123.1 میلی‌متر و در اردل 106.9 میلی‌متر است.

میزان ارتفاع برف در کوهرنگ: 225 سانتی‌متر

همچنین در سامان 74.7 میلی‌متر، در بن 87.5 میلی‌متر و 50 سانتی‌متر برف، در شلمزار 148.8 میلی‌متر، در فرخ‌شهر 59.9 میلی‌متر و 8 سانتی‌متر برف، در مال‌خلیفه 208.9 میلی‌متر، در سورشجان 80.7 میلی‌متر، در بلداجی 94.2 میلی‌متر و 30 سانتی‌متر برف و در بازفت 146.1 میلی‌متر، بارندگی تجربه شده است.

گفتنی است میزان بارندگی در کوهرنگ 218 میلی‌متر و 120 سانتی‌متر برف، در فارسان 87.1 میلی‌متر و 37 سانتی‌متر برف، در ایلبگی 72.2 میلی‌متر و در دوآب صمصامی 106.8 میلی‌متر بوده است.

به گزارش تسنیم، بارش سنگین برف تا شب گذشته در کوهرنگ باعث شده بود ارتفاع برف به بیش از 2.5 متر برسد اما با شروع بارش به‌صورت باران، از حجم برف کاسته شد، هم‌اکنون ارتفاع کل برف در کوهرنگ حدود 225 سانتی‌متر است که 120 سانتی‌متر آن برف جدید از سامانه بارشی اخیر است.

تخلیه اضطراری 12 خانه در روستاهای کوهرنگ

مسعود مثنوی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان در گفت‌وگو باخبرنگار تسنیم، در خصوص وضعیت کوهرنگ اظهار داشت: در زمان حاضر اولویت هشدار تخلیه خانه‌هایی است که ممکن است دچار ریزش شوند، در روستایی مثل نیاکان احتمال سقوط بهمن وجود دارد و در حال هماهنگی هستیم که مردم نیز همکاری می‌کنند.

وی مطرح کرد: تا کنون چند خانواده از روستاهای استان امداد‌رسانی شدند و در روستای دهنو 2 خانوار، 7 خانوار در روستای نیاکان و سه خانوار در فانی‌آباد تخلیه اضطراری شدند، معمولاً خانوارها خانه اقوام و… دارند و تا زمان بارندگی در خانه اقوام می‌مانند اما اگر نیاز باشد حتماً اسکان اضطراری داده می‌شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گفت: اسکان اضطراری هلال احمر، چادر است و در این شرایط جوی و بارش‌ها نمی‌توان چادر برپا کرد. اگر در فضای امن باشد چادر برپا می‌شود و از نظر مواد غذایی همه انبارهای جمعیت هلال احمر استان تکمیل است و مشکلی وجود ندارد.

وی با اشاره به وضعیت کوهرنگ، ادامه داد: در کوهرنگ موارد موردی در بحث اسکان و آذوقه کمک شد و حتماً در صورت نیاز اقدامات لازم انجام می‌شود. در زمان حاضر مشکل اصلی راه‌ها و مسیرهای دسترسی است که امدادرسانی را مشکل کرده است. مثنوی در پایان خاطرنشان کرد: انتقال بیمار و مادران باردار در این چند روز در کوهرنگ زیاد انجام شد. باید مسیر دسترسی باز شود تا بتوان بهتر به مردم کوهرنگ و مابقی مناطقی که درگیر بارش سنگین شدند کمک کرد.

تداوم انسداد گردنه‌های کوهرنگ

روح‌الله غلامی، مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اعلام اینکه “در زمان حاضر کلیه جاده‌های استان باز است و مشکلی وجود ندارد” اظهار داشت: بر اثر بارش برف گردنه‌های چری‌، شاه‌منصوری و تاراز همچنان مسدود هستند اما راهداران بی‌وقفه در حال انجام عملیات راهداری زمستانی برای بازگشایی این گردنه‌ها هستند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای چهارمحال و بختیاری با تأکید به اینکه با توجه به توپوگرافی استان و برف‌گیر بودن گردنه‌ها تردد حتماً باید در کلیه محورهای استان با زنجیر چرخ انجام شود افزود: مسافرانی که به‌سمت کوهرنگ می‌روند حتماً باید زنجیر چرخ به‌همراه داشته باشند.

وی عنوان کرد: با توجه به کوهستانی بودن مسیرهای استان از مسافران خواهشمندیم از سفرهای غیرضروری خودداری کنند و در صورت نیاز به سفر از همراه داشتن تجهیزات ایمنی، زنجیر چرخ، وسایل گرمایشی، سوخت کافی ، البسه گرم و سلامت کامل خودرو اطمینان حاصل نمایند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: مسافران محترم در صورت نیاز به سفر قبل از آغاز سفر برای آگاهی از آخرین وضعیت راه‌های استان با شماره 141 اداره‌کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان تماس حاصل نمایند.

نیاز فوری شهرستان کوهرنگ به تجهیزات برف‌روبی

ایمان زمان‌پور، عضو شورای اسلامی شهرستان کوهرنگ در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، خاطرنشان کرد: با توجه به بارش مستمر و شدید برف، از روز یکشنبه هفته جاری تاکنون و انباشت برف سنگین در معابر اصلی و فرعی و محاصره شدن منازل و اماکن تجاری مردم، سریعاً نیاز به کمک‌رسانی است.

وی اضافه کرد: علی‌رغم تلاش‌های مسئولان شهرستان و استان، هر لحظه دسترسی مردم به مایحتاج ضروری زندگی، سخت و سخت‌تر می‌شود و با توجه به عادت خرید مردم به‌صورت روزانه و احتمال اتمام آذوقه، در زمان حاضر باز نگه‌داشتن راه‌های دسترسی مردم به جاده‌‌های اصلی و فرعی بسیار ضرورت دارد.

عضو شورای اسلامی شهرستان کوهرنگ گفت: اکنون نیاز به تجهیزات و ماشین‌آلات سنگین برف‌روبی از جمله ماشین‌های برف‌خور و پرتاب برف و یا بلدوزرهای بزرگ و قدرتمند است چرا که بازگشایی مرتب سه شهر و حدود 220 روستا در این شرایط سخت‌گذر محیطی و کوهستانی و گردنه‌های برف‌گیر و بهمن‌خیز بسیار مشکل است.

زمان‌پور با اشاره به ضرورت برف‌روبی پشت‌بام منازل قدیمی و غیرمستحکم و کمبود نیروی انسانی جهت انجام این مهم، تصریح کرد: به‌منظور بازگشایی درب اماکن تجاری و حیاط‌های منازل، درخواست فوری کمک از نهادهای نظامی جهت اعزام نیرو و همکاری با مردم مخصوصاً سالمندان ساکن روستاها در انجام این مهم و جلوگیری از بروز خسارات ناشی از دپوی برف را داریم.

زمان‌پور با تأکید به اینکه توزیع اقلام حمایتی میان مردم محاصره شده در برف ضرورت دارد، متذکر شد: عدم اقدام جدی و گسترده و البته فوری، جهت موارد بیان‌شده باعث محبوس شدن کامل خانه‌ها و تهدید جدی برای مردم شهرستان مخصوصاً سالمندان و بیماران با شرایط خاص است.

امدادرسانی 20 گروه جهادی و بسیجی در کوهرنگ

هوشنگ فولادی مسئول سازمان بسیج سازندگی چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد، با اشاره به وضعیت نامناسب شهرستان کوهرنگ، ابراز کرد: هم‌اکنون 20 گروه جهادی از سراسر استان چهارمحال و بختیاری در کوهرنگ در حال امدادرسانی هستند.

وی ادامه داد: 6 گروه جهادی از شهرستان کوهرنگ و مابقی گروه‌ها از فارسان، بروجن، اردل و شهرکرد هستند. 12 دستگاه ماشین‌آلات بسیج سازندگی استان از جمله گریدر، بلدوزر، لودر و… در حال بازگشایی مسیرها هستند.

مسئول سازمان بسیج سازندگی چهارمحال و بختیاری با اشاره به وضعیت نامناسب شهرستان کوهرنگ، گفت: با بارش‌ها با برف‌ زیادی مواجه هستیم و با این خدمات ضعیف نمی‌توان کاری از پیش برد. بسیج سازندگی استان در تلاش است از استان‌های دیگر  تجهیزات بگیرد.

وی همچنین راجع به ارتفاع زیاد برف در کوهرنگ و سخت شدن خدمات‌رسانی، گفت: چلگرد پوشیده از برف زیاد است و تمامی جاده‌های روستایی مملو از برف هستند، گروه‌های جهادی در برف‌روبی معابر، امدادرسانی به خودروهای در برف مانده و… در حال خدمت هستند.

فولادی در پایان خاطرنشان کرد: مردم کوهرنگ در صورت نیاز با سپاه چلگرد تماس بگیرند، سپاه حتماً امدادرسانی خواهد داشت. باید ابتدائاً برف‌روبی برای دسترسی بیشتر صورت گیرد و سپس نیازهای مردم به سیستم گرمایشی و آذوقه برطرف شود، در رابطه با آذوقه پیگیر هستیم تا بین مردم توزیع شود اما مشکل اصلی جاده‌های دسترسی هستند که مسدود است.

لینک کوتاه : https://rastakhouzestan.ir/?p=10221

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.